JSOU NOVINKY V PRODUKTU PRO KAŽDÉHO?

Lepší než Tvůj šéf
#9

„...co se řeší?“

Produkt
Obchod
Strategie

Ve spoustě firem existuje plán rozvoje produktů na určité období. Tento produktový plán se vyplatí pravidelně aktualizovat a prezentovat zaměstnancům, aby věděli, na čem se budou spolupodílet. Je to přece jeden z hlavních, ne-li ten nejhlavnější důvod, proč si firmu vybrali. Je to ale opravdu jen takto jednoduché?

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Představení plánovaných produktových novinek provázela dobrá nálada, sešla se celá firma a někteří už se nemůžou dočkat, až tu radost, čemu pomáhají na svět, budou sdílet. Doma partnerům nebo dětem, a pokud pracují v zákaznické péči nebo obchodu, napadne je, že jim to zajistí přízeň zákazníka nebo urychlí uzavření obchodu.

Ale co třeba jiný pohled? Zaměstnanec se “pochlubí” zákazníkovi. Tím mu právě dal informaci, kterou může použít při jednání s konkurencí. Věta „Ale oni chystají...“ se zákazníkovi náramně hodí pro vyjednávání třeba o ceně. Ruku na srdce. Odkud máte i Vy často informace o konkurenční službě? A jak jste s tou informací naložili? Sdíleli do produktového oddělení, že? Tak si můžete být jisti, že stejně tak to někde proběhne i s informací z Vaší firmy. A pro konkurenci je každá taková informace velmi vzácná. Díky ní může i přehodnotit své plány rozvoje a pokud bude rychlejší v exekuci, máte vážný problém.

A jak se to má z pohledu práce s očekáváním? Tím, že zákazník dostal příslib, už je velmi náročné jeho očekávání překonat. A statistiky ukazují, že většina projektů neprobíhá podle plánu. Zklamaný zákazník se pak těžko získává zpět.

A mimochodem, jaká je fluktuace ve Vaší firmě? Že ke konkurenci od Vás nikdo pracovat nechodí a s nikým se nerozcházíte ve zlém ;-)

Jak na to?

Základem je, že spolu s představením produktového plánu se zaměstnanci dozví, za jakým účelem jim tyto informace sdělujete a jak s nimi mají nakládat a jak ne.

Informace týkající se produktového rozvoje podléhají vždy nejpřísnějšímu utajení. V žádném případě nejsou určeny nikomu mimo firmu. Ani zákazníkům, ani doma rodině.

Je vhodné také zvážit, jaký detail informací zaměstnancům představíte, případně jaké skupině zaměstnanců některé produktové informace omezíte.

Novinky je také vhodné uvádět v pravidelných cyklech, které mají své předem určené termíny. Co je totiž vlastně důležitější moment pro firmu, než uvedení nové funkcionality nebo produktu na trh?

Pokud existuje důvod, lze připravit speciální promo jako ochutnávku novinky před jejím zveřejněním. Její načasování ale záleží mj. na délce vývojového cyklu. Zpravidla se neděje ve fázi, kdy máme celý vývoj ještě před sebou, aby se konkurenci ztížila případná reakce.

Někdy se dokonce cíleně upravuje kontext informací. Zažil jsem, a to nás hodně bavilo, když jsme prototypy, které se musely testovat na veřejnosti, upravovali tak, aby evokovaly konkurenční produkt:-)

Představování novinek je komplexní strategickotaktická disciplína, a hodí se k ní přistupovat velmi zodpovědně.

Co získáte?

Získáte klid, že jste zbytečnou chybou neohrozili svůj business.

Změníte také práci s očekáváním klientů, kteří se na prezentaci novinek budou více těšit. Ano na, prezentaci novinek. Nejen na novinky samotné. Umocnit dojem, a někdy také zachránit dojem, můžete formou jejich prezentace.

Perfektně zorganizovaný event se zákazníky, nebo malý dárek u příležitosti uvedení novinky, může být pro klienty nevšední zážitek sám o sobě.

Ještě mi dobře pomáhá...

I přes výše popsané, je prezentace novinek důležitou součástí budování vztahu se zákazníky.

Zkuste naučit každého, nejen jak a kdy o novinkách mluvit, ale také aby při této příležitosti připomněl vizi celé vaší firmy. Je to ideální okamžik zvědomit zákazníkům, že i oni se podílejí na jejím uskutečňování. Každý podvědomě toužíme být součástí něčeho, co nás velikostí přesahuje. A to je ještě silnější motivátor, než “jen” naplněné očekávání.

Chci vědět víc
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.