JAK DÁVAT ODMĚNU S NEJVĚTŠÍ NÁVRATNOSTÍ?

Lepší než Tvůj šéf
#1

„...co se řeší?“

Leadership
Radost
Motivace

Lámete si často hlavu s tím, jak v práci ocenit svého podřízeného? Bonusy a navýšení mzdy mají pouze krátkodobý efekt a zpětná vazba je tak trochu ohraná písnička často svázaná předsudky nebo interními pravidly. Existuje něco, kdy lze s málem dosáhnou velké návratnosti vložené energie? Ano existuje, a navíc se jedná o velmi příjemnou sociální interakci.

Jen 3 min. čtení a zase o něco lepší šéf.

Proč kontext?

Co se s Vaším tělem děje, když Vás někdo za něco pochválí? Přemýšleli jste o tom někdy vědomě? A jak se cítíte, když Vy někoho pochválíte?

O tom, jaký pocit z kontaktu s druhým člověkem máte a jak následně vyhodnotíte své sympatie k němu, rozhoduje to, jak jste vnímali jeho pozornost k Vám, jak a jestli Vám daná osoba naslouchala. Takováto sociální interakce je navíc umocněna, pokud mluvíte o něčem, co máte spojeno s pozitivními emocemi. Je to i proto, že náš mozek funguje tak, že i vyprávěný zážitek, vlastně znovu prožíváte.

Jak tyto principy aplikovat do řízení týmu? Jak cíleně nechat prožít svého podřízeného nebo kolegu pozitivní emoci?

Na této myšlence postavíme první část interakce. A pro zvýšení intenzity efektu použijeme skutečnost, že nejlépe si člověk uvědomí svou dovednost v souvislostech, když se jí pokusí naučit někoho dalšího.

Jak postupovat?

Jeden z mých mentorů nazývá následující techniku výstižně: „nachytat při dobré práci“. Jde v ní o to, nezapomínat si všímat, když se někomu něco podaří a reagovat na to.

Samozřejmě všimnout si osobně, je optimální, ale ve velké firmě funguje dobře i situace, že se o něčím úspěchu dozvíte od ostatních. V případě ocenění je zcela namístě i přímá reakce přes několik vedoucích úrovní.

A jakou reakci mám na mysli?

Zastavte se krátce u dotyčné/ho nebo zvedněte telefon a povězte, že jste si všimli, co se jí/mu podařilo, nebo že to víte od jiných. Požádejte, ať Vám o tom něco poví, ukáže Vám. A požádejte o předání této zkušenosti ostatním. Dobře funguje také nechat si vysvětlit, co bylo klíčové pro úspěch, co vedlo k nápadu, jaký byl postup, proč zrovna toto řešení apod.

Mluvit jen o výsledku nestačí. Motivace, kde se vzal nápad, postup, to vše je důležité pro umocnění prožitku celé situace. Dokonce je pravděpodobné, že až při takto strukturovaném rozhovoru se i dotyčnému spojí jeho jednání v celém kontextu a ještě hlouběji si danou zkušenost integruje do svého budoucího jednání.

A protože jiný princip fungování mozku způsobuje, že prospaná noc po zážitku intenzitu prožité emoce snižuje, je ideální nic neodkládat a jednat rychle.

Co za výhody získáte?

Vytvoříte situaci, kdy dotyčný mohl svůj úspěch díky Vám prožít znovu, a protože pochvala od nadřízeného se počítá, tak navíc velmi intenzivně.

Pozorujte, jak se lidé rozzáří a pozorujte, jak se budete cítít Vy. Garantuji Vám, že u sebe takto často docílíte nejintenzivnější příval pozitivních hormonů za celý pracovní den.

Upevňujete tím také vztahy, které se Vám budou hodit třeba i v situacích, kdy budete muset ve firmě provádět i nepříjemná opatření.

Navíc je pravděpodobné, že se určitě více manažerů začne chovat podobně jako Vy a společně tak přispějete ke kultuře založené na principech učící se firmy.

Vidíte, spousta energie a benefitů, na jejichž počátku je jen krátký telefonát nebo krátké zastavení se u kolegy na pracovním místě.

Zjistil jsem, že mi ještě pomáhá...

Jistě děláte pravidelně celofiremní setkání. Nechte na nich vystoupit i juniorní kolegy, které jste „nachytali při dobré práci“.

Požádejte je ať vypráví všem, jak se jim něco podařilo. Pozitivní emoce z úspěchu a pochvala od „šéfa“ jim jistě dodá odvahu zapracovat i na svých prezentačních dovednostech, kde si většinou málokdo věří.

Vytvoříte tak ideální příležitost pro velmi intenzivní získávání zkušeností a akceleraci osobního rozvoje.

Chci s tím pomoci
Tak co na to říkáte? hodilo by s vám růst s takovými tipy pravidelně?
Připojte se k mému příběhu a získejte každý týden...
HINT
lepší než tvůj šéf
Pravidelné páteční tipy, které šetří manažerům spoustu energie.
Vybírám každý týden jedno zajímavé téma, které manažeři právě řeší.
Výhody pro Vás

Inspirujete se ze skutečných situací, které jiní manažeři právě řeší.

Po 3 minutách čtení budete každý týden o něco lepším šéfem.

Poznáte postupy, jež šetří energii a zaručují
klidný spánek.

Ostatní tipy
Děkuji Vám. Dokončete prosím přihlášení ve Vaší emailové schránce.
Něco se při přihlášení nezdařilo. Zkuste to prosím znovu.